Świadomy Rodzic, kto to jest i jak się nim stać w pięciu krokach?
Świadomy Rodzic, kto to jest i jak się nim stać w pięciu krokach?
Rodzicielstwo jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących wyzwań, jakich doświadczamy w naszym życiu. Bardzo często pierwszych parę lat, może być niezwykle wyczerpujących i często zastanawiamy się: „Czy wychowanie mojego dziecka musi być aż tak trudne? Czy chaos i frustracja kiedykolwiek się skończy?”
Wierz mi, nie jesteś sam/a, większość rodziców właśnie tak czuje, przede wszystkim dlatego, że nie za bardzo rozumiemy i nie wiemy, jak pomóc naszym maluchom, kiedy doświadczają bardzo silnych emocji. Często złość naszego dziecka wywołuję naszą złość i my też wybuchamy, eskalując i przedłużając sytuację. Później się obwiniamy i obiecujemy sobie, że to się więcej nie powtórzy, ale kiedy nasze dziecko znowu wybucha złością, my nie potrafimy powstrzymać naszej.
Chcę Cię zapewnić, że jest możliwe, aby doświadczyć radości i pewności siebie w rodzicielstwie, nawet podczas tych pierwszych paru lat, kiedy pokonujemy wszystkie trudności związane z wychowaniem dzieci. Ten artykuł wyjaśni Ci, dlaczego emocje w wychowaniu dzieci są tak ważne i co możesz zrobić już dziś, aby wesprzeć rozwój emocjonalny swojego dziecka.
Kim jest świadomy rodzic i co należy robić, a raczej jak wychowywać dzieci, aby za takiego uchodzić? Na te pytania i parę innych odpowiadam dziś w poniższym artykule.
– Kim jest świadomy rodzic, czyli po co mi świadomość?
– Dlaczego bycie świadomym rodzicem jest tak ważne?
– Skutki analfabetyzmu emocjonalnego.
– Świadomość siebie.
– 5 kroków do rozwijania świadomości, czyli ZZZNZ.
– Niektóre korzyści płynące z rozwijania świadomości siebie.
Cześć. Fajnie, że jesteś, ja nazywam się Monika i jestem mamą trójki dzieci, coachem, mentorem i konsultantem kryzysowym, oraz kobietą, która każdego dnia stara się być trochę lepszym człowiekiem. Mam zaszczyt pomagać mamom takim jak Ty i ja, chcącym poczuć się lepiej w roli mamy, chcącym rozwiązać swoje problemy i osiągnąć swoje cele. Jeżeli nie wiesz jak zacząć, jak wyjść z rutyny lub ruszyć z miejsca to koniecznie skorzystaj z darmowej mini sesji. Pomogę Ci wzmocnić i poprawić zdrowie psychiczne i emocjonalne, abyś mniej krzyczała na dzieci, była pewnym siebie rodzicem, denerwowała się rzadziej i bardziej cieszyła się życiem.
Kim jest świadomy rodzic, czyli po co mi świadomość?
Każdy z nas ma świadomość, co do tego nie mam wątpliwości, natomiast stopień jej rozwinięcia jest bardzo różny w każdym z nas. Analogicznie myśląc, świadomy rodzic to osoba z wysoko rozwiniętą świadomością siebie. Jest to osoba, która potrafi czerpać informacje ze swojego wnętrza, które są jej dostarczane poprzez emocje, ciało oraz intuicję (S. Neal, L. Spencer-Arnell, L. Wilson 2010). Taka osoba bardzo dobrze siebie zna, wie, czego chce, jest asertywna, ma wysokie poczucie własnej wartości oraz doskonale sobie radzi w nowych sytuacjach. To oczywiście nie wszystko, taka osoba to przede wszystkim ktoś, kto rozumie swoją emocjonalność, potrafi nazwać to, co czuje i świetnie sobie radzi z wyrażaniem i regulowaniem emocji. Krótko mówiąc, jest to osoba emocjonalnie inteligentna. Chcesz wiedzieć, czym jest i jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dzieci, kliknij tutaj.
Jeżeli tą emocjonalnie inteligentną osobę wstawimy w rolę rodzica, to otrzymujemy świadomego rodzica, który rozwija świadomość u swoich dzieci. Jak? Przede wszystkim pozwala swoim dzieciom na odczuwanie różnych emocji, nawet tych trudnych, jak: złość, zazdrość, zawiść, frustracja i gniew. Daje swoim dzieciom prawo do tego, jak się czują i nie skupia się na zachowaniu, które jest tylko uzewnętrznieniem tego, jakie emocje dziecko odczuwa. Zdaje sobie sprawę z tego, że zachowanie jest sposobem komunikowania tego, co się dzieje w środku.
Dlaczego bycie świadomym rodzicem jest tak ważne?
Karcąc dzieci za „złe zachowanie”, wysyłamy im przekaz, że mama lub tata nie lubi, kiedy jestem rozzłoszczony. To prowadzi do powstawania emocji zastępczych, np.: skoro mama nie lubi, kiedy się złoszczę, to będę szczęśliwy, żeby mama mnie lubiła. Prowadzi to do niezdolności do przeżywania złości w dorosłym życiu. Taka osoba, w momencie, kiedy będzie rozzłoszczona, nieświadomie zacznie przeżywać tę emocję jako radość czy szczęście.
Świadomy rodzic akceptuje swoje dziecko w 100 procentach. Daje mu do zrozumienia, że nie ma złych i nieakceptowanych emocji i uczuć. Dziecko ma prawo do odczuwania złości tak samo, jak i miłości i szczęścia. Daje to dziecku poczucie bezwarunkowej akceptacji i miłości oraz prawo do wyrażania dokładnie tego, co ono czuje.
Dlaczego w świadomym rodzicielstwie upatruję ważność? Przede wszystkim dlatego, że pozwala mi to na 100-procentowe akceptowanie zachowań i uczuć mojego dziecka. Nie muszę kierować się utartymi ścieżkami i stereotypami, które zabraniają, wyśmiewają i stygmatyzują trudne emocje. Nie chcę mówić moim dzieciom, że: „prawdziwi mężczyźni nie płaczą”, „księżniczki się nie złoszczą”, „zobacz, jaką masz brzydką buźkę, jak się złościsz” i „prawdziwe księżniczki nie płaczą”.
Chcę wspierać rozwijanie świadomości u moich dzieci, zamiast karmić je przekonaniami społecznymi, z którymi się nie zgadzam i które są niszczące. Wyobraźmy sobie na chwilkę dorosłą kobietę, która nie miała prawa do złości, kiedy była dzieckiem. Czy ona rzeczywiście się nie złości? Czy raczej blokuje swoje emocje, bo nie ma do nich prawa? Konsekwencją blokowania emocji są: wybuchy gniewu, kompulsywne objadanie się, agresja, narkotyki, depresyjne myśli, oraz wiele innych. Dzieci przystosowują się do wymagań swoich rodziców i mogą zdecydować, że nie będą okazywały złości, bo mama i tata tego nie lubią. W dorosłym życiu będą używały tej samej strategii i nie będą w stanie przeżywać złości.
Tłumienie złości z dzieciństwa może dawać objawy w ciele, są to tak zwane zaburzenia somatyczne. Osoby, które zdecydują się na terapie w nurcie Analizy Transakcyjnej, będą miały okazję do przepracowania emocji, które tłumiły latami. Poczują ulgę i rozluźnienie fizyczne, a zaburzenia somatyczne zanikną.
Dla każdego ważność bycia świadomym rodzicem będzie inna, oznacza to, że każdy rodzic ma swój powód, dla którego tak właśnie wychowuje swoje dzieci. Ja powiem Wam, dlaczego dla mnie jest to ważne.
Przede wszystkim upatruję ważność takiego wychowania w jego efektach. Widzę to jako wyposażenie mojego dziecka w zdolności, dzięki którym będzie umieć szybko i skutecznie reagować na trudne sytuacje w życiu. To taki plecak, który zapakuję swoim dzieciom na długą podróż, jaką jest życie. Oczywiście jest też druga strona, czyli mój własny rozwój, poznanie siebie, swoich wartości, swoich marzeń i celów.
Jako pasjonat Analizy Transakcyjnej, czyli koncepcji osobowości człowieka, w wysokiej świadomości siebie upatruję możliwości rozwoju osobistego. Rozwijanie świadomości u moich dzieci daje mi również pewnego rodzaju komfort psychiczny i pewność, że odnajdą swoje życiowe pasje i że spełnią się osobiście i zawodowo.
Zapisz Się Do Mojego Newslettera i Pobierz Darmowy Poradnik Dla Mam o Robieniu Szczęścia
Skutki analfabetyzmu emocjonalnego.
To przede wszystkim rosnąca liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Według danych policji liczba prób samobójczych wśród dzieci i nastolatków w ciągu ostatnich lat systematycznie wzrasta. W 2013 roku osoby pomiędzy 13 a 18 rokiem życia podjęły 348 prób samobójczych, w 2020 roku tych prób było 814. Według badań UNICEF wynika, że co 20 nastolatek cierpi na stany lękowe, depresje bądź inne problemy mentalne.
Najczęstsze przyczyny prób samobójczych to:
– samotność,
– brak zrozumienia wśród znajomych i rodziny,
– trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami,
– brak wsparcia ze strony rodziny,
– poczucie bezsensu,
– obniżona samoocena,
– brak celu w życiu,
– kompulsywne objadanie się.
Głęboko wierzę, że większości tym próbom można było zapobiec, gdyby edukacja emocjonalna była zapewniona w szkole. Daniem Goleman uważa, że umiejętności społeczno-emocjonalne stanowią niezwykle skuteczną profilaktykę depresji, zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia), uzależnień, stanów lękowych i innych zaburzeń i chorób psychicznych (D.Goleman, 1998). Marc Brackett, psycholog i wykładowca w Child Study Centre na Uniwersytecie Yale, który od 20 lat bada wpływ inteligencji emocjonalnej na procesy uczenia się, podejmowania decyzji, a także na kreatywność, zdrowie, efektywność i związki, posuwa się jeszcze dalej, twierdząc, że jeżeli system edukacji obejmowałby umiejętności emocjonalne, interwencje psychiatrów dziecięcych i innych fachowców stałby się mniej potrzebne (M.Bracett 2019).
Skutki analfabetyzmu emocjonalnego to również:
– nieprzystosowanie społeczne i próby regulacji emocji poprzez uzależnienie od alkoholu i innych używek,
– brak świadomości siebie i podążania za swoimi potrzebami, wartościami i marzeniami. Blokowanie emocji.
– porwanie emocjonalne, czyli pozwolenie emocjom kierowania naszym zachowaniem, np.: w złości-krzyki, obwinianie innych za to, że nas zdenerwowali.
– krzywdzenie najbliższych,
– kompulsywne objadanie się,
– wybuchy gniewu i złości, często nieadekwatne do bodźca,
– niskie oceny w szkole,
– dolegliwości somatyczne,
– wypalenie zawodowe
Świadomość siebie.
Czym tak naprawdę jest świadomość siebie? Jest to stopień, w jakim możesz nawiązać kontakt ze swoim ciałem, emocjami i intuicją (S. Neal, L. Spencer-Arnell, L. Wilson 2010). Nasze ciało wie, jak reagować na emocje. Jest jak mapa, której trzeba się nauczyć, stąd takie sformowania jak: „Oblać się zimnym potem”, „Mieć duszę na ramieniu” lub „Motyle w brzuchu”. Emocje nie znajdują się tylko w mózg, ale są doświadczeniami całego ciała. Mogą to być również odczucia dobra i zła, które będą się pojawiały w odpowiedzi na nasze działania. Dlatego jak zrobimy coś złego, to czujemy to w całym ciele, czujemy się nieswojo. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg emocjonalny nie może się z nami porozumiewać w zrozumiały dla nas sposób, czyli za pomocą języka. Stąd odczucia w ciele, które są niczym innym jak intuicja.
Czasami możemy odczuwać napięcie, ból głowy, nieprzyjemne uczucie w żołądku itp. Osoby z wysoko rozwiniętą świadomością siebie potrafią odczytywać komunikaty płynące z ciała, podczas podejmowania ważnych decyzji lub spotkań z partnerami biznesowymi, lub spotkań z nieznanymi osobami. Jest to niezwykle przydatna umiejętność, którą możecie już zaraz wykorzystać.
Ćwiczenie: jeżeli jesteś nauczycielem, to spisz imiona dzieci w klasie, których uczysz. Jeżeli nie jesteś nauczycielem, to zapisz imiona osób, których znasz. Teraz spójrz na pierwsze imię i zapisz pierwszą myśl, jaka Ci przychodzi do głowy, kiedy wymawiasz to imię, na głos lub w myślach. Pracuj szybko i intuicyjnie. Jest to najłatwiejszy sposób, aby zobaczyć, co dokładnie czujemy i myślimy o każdej osobie, jaką znamy.
Wspomnę jeszcze o najnowszych badaniach, które skupiają się na naszym sercu. Te badania pokazują, że ludzkie serce to znacznie więcej niż wydajna pompa podtrzymująca życie. Badania przeprowadzane przez HeartMath Institute sugerują, że serce jest również punktem dostępu do źródła mądrości i inteligencji, które możemy wykorzystać, aby żyć z większą równowagą, większą kreatywnością i zwiększonymi zdolnościami intuicyjnymi. Wszystko to jest ważne dla zwiększenia osobistej efektywności, poprawy zdrowia i relacji oraz osiągnięcia większego spełnienia. Jeśli Cię to zainteresowało, to zapraszam do obejrzenia filmu, tutaj, albo do poczytania na stronie HeartMath Institute, tutaj.
Wspominam o tym dlatego, że osoby z wysoko rozwiniętą świadomością siebie bardzo często podejmują decyzje w zgodzie ze swoim sercem i rozumem. Jest to właśnie siła inteligencji emocjonalnej, czyli spójność serca z rozumem, często nazywana Koherencją Serca.
„Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że inteligencja emocjonalna nie jest przeciwieństwem inteligencji, nie jest triumfem serca nad głową – jest wyjątkowym skrzyżowaniem obu”. Daniel Goleman
5 kroków do rozwinięcia świadomości, czyli ZZZNZ?
1. Z Zdaj sobie sprawę, że coś czujesz.
2. Z Znajdź przyczynę emocji.
3. Z Zaakceptuj tę emocję.
4. N Nazwij emocję.
5. Z Zastanów się, jak możesz ją wyrazić i wybierz sposób zachowania.
Postaraj się zidentyfikować czynności, podczas których możesz mentalnie się zatrzymać i zastanowić, co czujesz? To mogą być czynności takie jak: zmywanie naczyń, spacer z psem, jazda samochodem, przy porannej kawie. Chodzi tutaj o takie czynności, które nie wymagają od Ciebie myślenia, które robisz z automatu.
3 czynności po 5 minut dziennie.
Ja staram się zatrzymać rano podczas zmywania naczyń i zastanowić co czuję. Następną taką czynnością, podczas której mogę się zatrzymać to spacer. Moje klientki bardzo często zatrzymują się podczas kąpieli, prysznica i jazdy samochodem.
Jeżeli chcesz rozwijać świadomość siebie, to zapraszam Cię do wydrukowania PDF, “5 kroków do Rozwinięcia Świadomości”. Pomoże Ci to zapamiętać wszystkie kroki i powtarzać je, kiedy masz na to czas.
Niektóre korzyści płynące z rozwijania świadomości siebie:
– mniejsze ryzyko depresji,
– mniejsze ryzyko takich chorób jak: rak, choroby serca, otyłość, cukrzyca,
– umiejętność radzenia sobie w sytuacjach naładowanych trudnymi emocjami, umiejętność regulacji trudnych emocji, np.: złości, smutku, frustracji,
– umiejętność motywowania samej siebie,
– wiara w siebie, świadomość swoich mocnych i słabych stron,
– umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów oraz konfliktów,
– pozytywne spojrzenie na to, co przyniesie życie,
– lepsze kontakty z innymi ludźmi,
– większa świadomość siebie i tego, czego się chce od życia oraz wyciąganie po to ręki i osiągnięcie tego.