#27 Jak osiągnąć każdy cel?
Słuchasz podcastu: Mama Robi Szczęście z Moniką Włodarczyk, odcinek 27, „Jak osiągnąć każdy cel?”
Witam Cię bardzo serdecznie w kolejnym odcinku podcastu: Mama Robi Szczęście. Dzisiaj porozmawiamy sobie o tym, jak osiągnąć każdy cel. Na początek jednak chciałam Cię serdecznie zaprosić na darmową mini sesję oraz do tego, abyś zapoznała się z moją ofertą odnośnie e-booka „Jak budować poczucie własnej wartości u dzieci?” Jest to e-book niezwykły dlatego, że jest niezwykle obszerny, ma aż 80 stron, w których znajdziesz teorię i ćwiczenia w postaci zrozumiałych grafik dla dzieci, które wyjaśnią Twojemu dziecku, czym jest poczucie własnej wartości i jak je budować. Tam są proste ćwiczenia, które z Twoimi 5-latkami możecie wykonywać razem. E-book ma również część dla mamy, w której znajdziesz medytacje dla dzieci, kolorowanki dla Ciebie mamo oraz ćwiczenia bez żadnych przedmiotów, bez żadnych przygotowań czy arkuszy, które możesz proponować swoim dzieciom, kiedy tylko zechcesz.
W związku z tym, że bardzo szybko zbliżamy się do końca roku, co oznacza, że właśnie większość z nas jest w tej fazie formułowania noworocznych postanowień, a może już masz te noworoczne postanowienia, cele? Jeżeli tak jest, to ten podcast też jak najbardziej jest dla Ciebie. I właśnie ze względu na to postanowiłam porozmawiać z Wami o tym, jak osiągnąć każdy cel. To będzie super krótki odcinek podcastu, dlatego, że ja zdaję sobie sprawę, w którym momencie on zostanie opublikowany i jak jeszcze wiele z nas będzie i tak bardzo zajętych przygotowaniami do Nowego Roku, do celebracji. Nadal będziemy spędzać czas z rodziną. Odwiedziny. Będę starała się zrobić naprawdę krótki, czyli samo mięso.
Kochane, jak osiągnąć każdy cel? Po pierwsze wartości, czyli to, co nas motywuje do wyznaczania celów i do zmiany. Warto się zastanowić przed formułowaniem naszych celów, czy ten cel, który ja chcę osiągnąć, jest zgodny z moimi wartościami? Tak więc warto określić sobie nasze wartości. Fajnie jest, kiedy znamy te nasze wartości, które będą nas motywowały w osiągnięciu jakiegoś celu, który sobie zamierzamy. Czy jakieś zmiany i to jest niezwykle ważne, dlatego że życie blisko naszych wartości powoduje, że doświadczamy więcej szczęścia, odczuwamy więcej spełnienia oraz zadowolenia z życia? Tak więc obierajcie cele kochane mamy, które pokrywają się, zbliżają was, pozwalają wam żyć waszymi wartościami. Tak więc, jeżeli zabierasz się do planowania celów, określania swoich celów, to nie możesz pominąć odnalezienia określenia swoich wartości.
I teraz jakie pytania mogą Ci pomóc? To na pewno czy ten cel, który obrałam, jest zgodny z moimi wartościami? Czy ja na pewno robię to dla siebie? Która moja wartość będzie mnie motywowała w osiągnięciu tego celu? Dlaczego osiągnięcie tego celu jest dla mnie ważne? Czemu określenie wartości jest ważne w osiąganiu celów? Przede wszystkim dlatego, że cele, które są niezgodne z naszymi wartościami, mogą nas zwieść na manowce. Możemy poświęcić im dużo naszego cennego czasu na osiągnięcie celu, który nie jest dla nas ważny. Może jest ważny dla kogoś innego? Albo chcemy ten cel osiągnąć ze strachu, a może ze wstydu? Takie cele zazwyczaj nie są przez nas osiągane dlatego, że tracimy do nich motywację. Albo osiągnięcie tych celów nie będzie nas cieszyć tak, jak ucieszyłoby nas osiągnięcie celu, który pozwala nam żyć blisko naszych wartości. Teraz kochana, jeżeli potrzebujesz pomocy w odkryciu swoich wartości, to koniecznie pobierz arkusz wartości. Link do tego PDF-a jest w opisie tego odcinka podcastu. Ten PDF może pomóc Ci sprecyzować Twoje wartości w różnych obszarach Twojego życia.
Po drugie emocje. Oczywiście nie może zabraknąć tutaj emocji. Dlaczego w ogóle emocje? Dlatego, że emocje to najważniejszy kompas, dzięki któremu możemy realizować swoje cele. Szczególnie emocje złości i zazdrości są szczególnie przydatne, aby określić nasze cele. Te emocje to ogromna dawka wiedzy o nas samych. O naszych ukrytych pragnieniach, o których bardzo często nie mamy pojęcia. Ważne jest tutaj rozumienie swoich emocji, umiejętność ich interpretowania oraz transformowanie ich energii do zdobywania celów lub zaspokajania swoich potrzeb. Więc kochana moja, kiedy następnym razem poczujesz złość albo ukłucie zazdrości, to wykorzystaj ten moment, aby przyjrzeć się sobie. Te emocje bardzo dużo powiedzą Ci o tym, czego tak naprawdę pragniesz.
Po trzecie neuronauki są ludzkim kołem napędowym, czyli tym, co napędza nasze działanie. Są to właśnie emocje. Wszystko, co robimy i to, czego nie robimy, jest motywowane emocjami. Często nie robimy czegoś ze strachu o to, jak będziemy się czuć w trakcie osiągania tego celu i na odwrót. Podejmujemy wysiłek osiągnięcia czegoś, bo wiemy, że jak już to osiągniemy, to będziemy się czuć dobrze. Może będziemy się czuć dobrze już w trakcie realizowania tych działań. Tak więc emocje są super ważne w osiągnięciu celów.
Po czwarte strach. Decydujemy się osiągnąć jakiś cel ze strachu. Na przykład zaczynamy biegać ze strachu o własne zdrowie fizyczne. Przechodzimy na dietę ze strachu o swój wygląd albo o zdrowie fizyczne i psychiczne. Te cele mogą być trudne do zrealizowania, bo kierujemy się strachem. Strach jest bardzo trudną emocją. Strach nakłada na nas bardzo dużą presję w osiągnięciu naszych celów i ta droga nasza do celu może być wyboista, trudna, stresująca. Dlatego nie wiem, czy warto jest, realizować cele, które wychodzą z emocji, strachu, ale oczywiście pozostawiam to już Tobie do indywidualnej decyzji.
Po piąte wstyd. I tutaj, podobnie jak w emocji strachu, kiedy kieruje nami emocja wstydu, może ona wychodzić z perfekcjonizmu, np. nie wystarcza wolności. Niskiego poczucia własnej wartości np. wstydzimy się swojego wyglądu i chcemy schudnąć, kierujemy się wstydem. Możemy osiągnąć zupełnie odwrotny efekt. Możemy jeszcze więcej przytyć, dlatego, że wstyd jest bardzo trudną emocją do przeżywania, która wiąże się z wewnętrznym, negatywnym dialogiem, który doprowadza nas do odczuwania jeszcze trudniejszych emocji niż sama emocja wstydu. W takich momentach możemy uciekać od tych właśnie emocji np. w jedzenie. Pamiętajmy o tym, że jedzenie jest przyjemnością, którą będziemy przez chwilkę odczuwać. To zagłuszy te wszystkie trudne emocje, które czujemy, Ale już po tym akcie jedzenia, po tym akcie odczuwania przyjemnych emocji, nałożymy na siebie poczucie winy, z którym też będziemy musieli dać sobie radę. Wstyd, strach nie są dobrymi emocjami do podejmowania zmian. Nie są to emocje, które będą nas wspierać w zmianie, dlatego, że one zazwyczaj doprowadzają do tak zwanego brudnego bólu, który czujemy, czyli obwinianie samych siebie. Poczucie winy, wyrzuty sumienia. I wyobraźcie sobie, że kiedy odczuwacie wstyd, później odczuwacie też trudne, inne emocje, jak poczucie winy, wyrzuty sumienia, poczucie niskiej wartości. To są super trudne emocje. Te emocje nie będą nas wspierać w zmianie. To na 100% nie jest dobra decyzja do zmiany, kiedy tak się czujemy.
Po szóste miłość. Chcę wam pokazać tutaj inną drogę do osiągania naszych celów. Miłość jest super emocją, którą bardzo przyjemnie odczuwa się w naszym ciele, kiedy my bardzo dobrze czujemy się ze sobą, kiedy odczuwamy miłość. Mówię tutaj nie o miłości romantycznej do drugiej osoby, ale o miłości jako o uczuciu do samej siebie, do świata, do życia, do tego, co robię, kim jestem, do tego, dlaczego żyję. To jest też taka wewnętrzna radość z tego, że jestem, że egzystuję, że znalazłam się na ziemi, że mam możliwość przeżycia tego życia. Kiedy odczuwamy te emocje miłości, która jest emocją stałą, płynącą z naszego wnętrza, jest niezmienną i nienegocjowaną, to jest nam bardzo łatwo podejmować zmiany, dlatego, że jesteśmy cudownie wspierani właśnie przez tę emocję. I teraz pewnie zastanawiasz się no kurczę, po kiego grzyba ja mam się zmieniać, kiedy ja siebie kocham? Nie wiem. Moja słuchaczka i mój słuchaczu. Nie mam na wszystko odpowiedzi i naprawdę nie znam odpowiedzi na to pytanie, ale wiem z własnego doświadczenia, że dużo łatwiej jest podejmować zmianę, kiedy wychodzę z emocji, chociażby zrozumienia, wyrozumiałości czy współczucia dla samej siebie niż ze wstydu, strachu, poczucia winy, poczucia niskiej własnej wartości, wyrzutów sumienia, wstydu. Dużo łatwiej będzie nam osiągać cele, kiedy będziemy robić to dla siebie. Z miłości. Zmiana wychodząca z miłości ma bardzo duże pole do tego, aby odnieść sukces, aby osiągnąć cel. Aby się zmienić niż zmiana, która wychodzi ze wstydu albo ze strachu. Dlatego, że ta zmiana będzie też zmianą. Ten proces dochodzenia do celu czy proces zmiany będzie dla nas przyjemny. Będziemy się z niego cieszyć. To cieszenie się z tej zmiany, z tego procesu samego dochodzenia do tej zmiany, do osiągania tego celu, już będzie dla nas wystarczająco motywujący do tego, aby podejmować dalsze wysiłki, dalsze działania, aby ten cel osiągnąć. Gdzie w przypadku trudnych emocji, takich jak wstyd, strach, poczucie niskiej wartości, poczucie wstydu. W tych emocjach nie odczuwamy nic dobrego, odczuwamy trudne, bardzo trudne emocje. Ja nie mówię, że te emocje są złe, ale mówię, że symptomy płynące z naszego ciała są nieprzyjemne i mogą doprowadzać również do lęku. Tak więc są to emocje, z którymi trudno jest iść w kierunku celów. I w kierunku zmiany. Oczywiście drogi słuchaczu, pozostawiam to Tobie do Twojej własnej oceny.
Po siódme bądź gotowa. Bądź gotowa na zwątpienie, na trudne emocje związane z procesem osiągania celu, do którego zmierzasz. Bo taki dzień nadejdzie. Przygotuj się na ten dzień, daj sobie do niego prawo. Czy to będzie zwątpienie, że w ogóle osiągniesz ten cel? Czy chęć zjedzenia czegoś, czego sobie odmawiasz? Czy zwykłe lenistwo, które nie pozwala Ci iść na trening czy czytać książkę, czy uczyć się czegokolwiek? Czy jeszcze coś innego? Cokolwiek to jest, załóż w procesie określenia swoich celów, w procesie planowania dojścia do celu, że taki trudny dzień nadejdzie, ten moment na pewno nadejdzie i nie ma innej opcji. On nadejdzie, on się pokaże. I w momencie, kiedy planujemy osiąganie naszego celu, możemy się na ten dzień przygotować. My możemy zaplanować sobie, że damy sobie wtedy łaskę, współczucie, zrozumienie. Że damy sobie prawo do tego, czego teraz potrzebujemy. Bez wyrzutów sumienia, bez poczucia niskiej wartości, bez biczowania samej siebie, bez wstydu. To wszystko jest częścią Twojej drogi do celu. To właśnie te momenty zwątpienia będą sprawiać, że stajesz twarzą w twarz z samą sobą. Miej dla siebie wtedy wyrozumiałość.
Jakie emocje mogą się pojawić w drodze do osiągnięcia celu? Rozczarowanie przede wszystkim, wstyd, zwątpienie, niechęć, strach. Niewystarczające poczucie niskiej wartości. Nienawiść do siebie samej. Zrób miejsce tym emocją. Zaopiekuj się nimi, zaopiekuj się sobą. Niech te emocje nie sprawią, że zatrzymasz się i nie pójdziesz dalej, aby osiągnąć swój cel. Daj im przestrzeń, poczuj je w swoim ciele. Bądź z nimi. Zaakceptuj, bo to ok, aby się tak czuć, ale nie daj im mocy zatrzymania Ciebie w Twojej drodze do osiągnięcia celu. Bo wiesz, co bardzo często się dzieje? To jest to, że kiedy przychodzi ten dzień, ten dzień zwątpienia, rozczarowania, niechęci, strachu, wstydu, to my się zatrzymujemy, bo my nie chcemy więcej tych emocji odczuwać. Przestajemy realizować naszą drogę do osiągnięcia tego celu. Przestajemy realizować naszą zmianę, przestajemy się zmieniać, bo nie chcemy się tak czuć. Ale zaufaj mi. Przestanie, zaprzestanie dążenia do celu, nie jest rozwiązaniem, dlatego, że te emocje powrócą jeszcze silniej i jeszcze silniej powrócą do Ciebie i uderzą Cię jeszcze mocniej. Dlatego, że zaprzestałaś swojej podróży do osiągnięcia celu.
Tak więc przygotuj się. Zaplanuj ten dzień, czy dwa dni, czy tydzień. Kiedy będziesz wątpić, kiedy będziesz czuć rozczarowanie, kiedy będzie wstyd, zwątpienie, niewystarczająco niskie poczucie własnej wartości, nienawiść do siebie samej i wstyd i wyrzuty sumienia. Daj sobie do tego prawo. Odpuść, ale nie cel.
To wszystko na dziś, kochane moje mamy. Wszystkie kobiety wspaniałe, które tutaj jesteście. Mam nadzieję, że będziecie wyznaczały swoje cele mądrze, zgodnie z Waszymi wartościami i będziecie dawały sobie prawo na odczuwanie wszystkich trudnych emocji, ale również zaplanujcie sobie dzień zwątpienia, rozczarowania i wstydu. Zaplanuj ten dzień już dziś, bo ten dzień na pewno nadejdzie. Ten dzień jest wpisany w proces osiągania Twojego celu, ale ten dzień nie musi koniecznie mieć mocy zatrzymania Ciebie.
Zapraszam Cię na kolejny odcinek podcastu, w którym porozmawiamy sobie o byciu konsekwentną mamą. Życzę Wam cudownych chwil z Waszymi najbliższymi oraz szczęśliwego Nowego Roku i osiągnięcia każdego celu. Pamiętaj również, aby pobrać arkusz wartości, który pomoże Ci je sformułować. Papa kochana, do usłyszenia, Pa!
Witam Cię bardzo serdecznie
Cześć. Fajnie, że jesteś, ja nazywam się Monika i jestem mamą trójki dzieci, coachem, mentorem i konsultantem kryzysowym, oraz kobietą, która każdego dnia stara się być trochę lepsza. Mam zaszczyt pomagać mamom takim jak Ty i ja, chcącym poczuć się lepiej w roli mamy, chcącym rozwiązać swoje problemy i osiągnąć swoje cele, ale nie są pewne jak wyjść z rutyny lub ruszyć. Aby dowiedzieć się więcej o mnie, kliknij poniżej.
Zapisz się do mojego Neweslettera i pobierz darmowy e-book, “Jak Wychować Inteligentne Emocjonalnie Dzieci i nie Zwariować.