Model
Model jest narzędziem, które opracowała Broke Castillo i który jest oparty na Pracy Byron Katie. Jeżeli kiedykolwiek podejmowałaś próby rozwiązania swoich problemów, używając Pracy Byron Katie, to koniecznie spróbuj Modelu. Celem tego narzędzia jest rozwijanie świadomości dookoła własnych myśli, emocji, działań i rezultatów oraz do podejmowania intencjonalnych działań do zmiany swojego zachowania w celu osiągnięcia innych rezultatów. Oczywiście zawsze zaczynamy od zmiany myślenia, bo to właśnie myślenie wpływa na to, co czujesz, co robisz i jak się zachowujesz i jakie rezultaty otrzymasz.
Fajnie, że jesteś, ja nazywam się Monika i jestem mamą trójki dzieci, coachem, mentorem i konsultantem kryzysowym, oraz kobietą, która każdego dnia stara się być trochę lepszym człowiekiem. Mam zaszczyt pomagać mamom takim jak Ty i ja, chcącym poczuć się lepiej w roli mamy, chcącym rozwiązać swoje problemy i osiągnąć swoje cele. Jeżeli nie wiesz jak zacząć, jak wyjść z rutyny lub ruszyć z miejsca to koniecznie skorzystaj z darmowej mini sesji. Pomogę Ci wzmocnić i poprawić zdrowie psychiczne i emocjonalne, abyś mniej krzyczała na dzieci, była pewnym siebie rodzicem, denerwowała się rzadziej i bardziej cieszyła się życiem.
Zapisz się do mojego Newslettera i odbierz darmowy Model do Self-Coachingu.
Okoliczności
To suche neutralne fakty, np. „pracuję w szkole, jestem asystentem dyrektora”. Faktem nie będzie jednak to zdanie: „pracuję w szkole, jestem asystentem dyrektora, który jest bardzo wymagający”. To zdanie jest naszą opinią na temat dyrektora, z którym pracujemy. Widzisz różnicę? Byron Katie mówi tak: „okoliczności są rzeczywistością i kiedy kłócisz się z rzeczywistością, to przegrywasz, ale tylko w 100% przypadków”. Oznacza to, że to nie okoliczności sprawiają nam ból, ale nasz sposób ich interpretowania, to jak o nich myślimy, jakie przypisujemy im znaczenie o nas samych, o świecie, o innych ludziach. Nasze myśli są przyczyna naszego bólu, a nie okoliczności.
Pracowałam kiedyś z klientką nad jej finansami. Przeszłyśmy już parę sesji i znałyśmy się już całkiem dobrze. W dniu kolejnej sesji zadzwoniła do mnie, mówiąc: że nie może przyjechać na nasze spotkanie, bo jej samochód się zepsuł. Poczułam jednak smutek w jej głosie i zadałam jej szybko takie pytanie: Twój samochód się zepsuł, powiedz mi, proszę, jakie przypisujesz temu zdarzeniu znaczenie na swój własny temat. Po chwili milczenia usłyszałam takie zdanie: jestem totalną idiotką, nie radzę sobie z niczym, teraz nie mam nawet kasy na naprawę samochodu. Jestem totalnie niezaradna finansowo. Tego dnia zaproponowałam mojej klientce sesję przez telefon. Dzięki Modelowi była w stanie zobaczyć jak okoliczność, wpłynęła na ocenę jej własnej osoby, ale przede wszystkim zobaczyła, jak ta ocena wpływa na jej emocje, działania i rezultaty.
Bardzo często zdarza się, że interpretujemy okoliczności w taki sposób, aby sobie dokopać. Ale okoliczności to jest rzeczywistość i ona nie jest ani zła, ani dobra, ona jest neutralna. Bardzo duża moc leży w akceptowaniu rzeczywistości takiej, jaka ona jest. Nie oznacza to pasywności czy apatii, ale oznacza to nie szykowanie się na wojnę z rzeczywistością. Każde próby zmiany rzeczywistości, czyli próby kontroli okoliczności będzie przynosiło nam ból, dlatego, że nie mamy wpływu na rzeczywistość i nie możemy jej kontrolować.
Ja nie mówię, że okoliczności nie są dla nas trudne albo wyczerpujące. Ja mówię, że szykowanie się na wojnę z nimi albo przypisywanie im jakiegoś znaczenia będzie sprawiało nam ból. Siła sprawcza człowieka leży w akceptacji rzeczywistości takiej, jaka ona jest i podejmowania działań z emocji spokoju.
Moja klientka, zauważając, że to jej własne myśli wpływają na to, jak ona się czuje, podjęła świadomą próbę intencjonalnego myślenia. Od tej pory jej myśl brzmiała tak: Ok, samochód jest zepsuty, to jest trudna sytuacja, ale ona nic o mnie nie mówi i postaram się ją rozwiązać. Czy widzisz różnicę, takie myślenie jest lżejsze i wpływa na to, że będziemy odczuwać emocje, które będą motywowały nas do działania? Te, które podejmiemy, będą inne od tych, jakie byśmy podjęli, odczuwając smutek.
Myśli
Myśli to zdania, które słyszysz w swojej głowie. Zazwyczaj nie myślimy o tym, o czym myślimy, jest to nieświadomy proces, który dzieje się w mózgu każdego człowieka. To, co ja Ci proponuje to przyjrzenie się swoim myślom i wpisanie ich w linie myśli w Modelu i zobaczenie co czujesz, kiedy tak myślisz i jakie działania podejmujesz, bardzo nie podejmujesz oraz przyjrzenie się, jaki jest rezultat Twoich działań.
Na przykład:
Okoliczności: zepsuty samochód.
Myśli: jestem totalną idiotką, nie radzę sobie z niczym, teraz nie mam nawet kasy na naprawę samochodu. Jestem totalnie niezaradna finansowo.
Emocje: smutek.
Działanie: wycofanie, apatia, poddanie się, ruminacja (nawracające negatywne myśli, które blokują nas w rozwiązaniu sytuacji, spojrzenia z innej strony), brak działania, nieradzenie sobie w tej sytuacji.
Rezultat: potwierdzanie myśli: jestem totalną idiotką, nie radzę sobie z niczym, teraz nie mam nawet kasy na naprawę samochodu. Jestem totalnie niezaradna finansowo.
OKOLICZNOŚCI:
zepsuty samochód
MYŚLI:
Ok, samochód jest zepsuty, to jest trudna sytuacja, ale ona nic o mnie nie mówi i postaram się ją rozwiązać.
EMOCJE:
Zadowolenie.
DZIAŁANIE:
Aktywnie poszukuje rozwiązań, szukam taniego mechanika, pożyczki w banku lub u znajomych i rodziny. Jestem skupiona na znalezieniu rozwiązania sytuacji.
REZULTAT:
Potwierdzenie myśli: ok, samochód jest zepsuty, to jest trudna sytuacja, ale ona nic o mnie nie mówi i postaram się ją rozwiązać.
Najczęściej chcemy zmienić takie działania jak emocjonalne objadanie się, picie alkoholu, zamartwianie się, obgadywanie innych i prokrastynacja. Bardzo często jednak kiedy zdajemy sobie sprawę z tych rezultatów w naszym życiu, to wpadamy w negatywne myślenie na swój własny temat. I tak na przykład: krzyczymy na dzieci, bo zamartwiamy się taką myślą: „moje dzieci źle się zachowują”. Wtedy wpadamy w ocenianie swoich zdolności rodzicielskich i zaczynamy zamartwiać się taką myślą: „jestem straszną matką”. Kiedy tak myślimy, osiągniecie innego rezultatu, niż krzyczenie na dzieci będzie niemożliwe. Zauważ, że kiedy myślisz: „jestem straszną matką” to czujesz się źle sama ze sobą. Zmiana zachowania z pozycji „nielubienia samej siebie” będzie niemożliwa.
Zobaczmy tę myśl w naszym modelu:
OKOLICZNOŚCI:
Mam dzieci.
MYŚLI:
Jestem straszną matką, bo na nie krzyczę.
EMOCJE:
Złość na samą siebie.
DZIAŁANIE:
Krzyczenie, podnoszenie głosu, pasywna agresja.
REZULTAT:
Potwierdzenie myśli: jestem straszną matką, bo na nie krzyczę.
OKOLICZNOŚCI:
Mam dzieci.
MYŚLI:
Ok, krzyknęłam, jestem tylko człowiekiem, nie udało mi się powstrzymać, ale następnym razem zachowam się konstruktywnie w trudnej sytuacji, bo kocham moje dzieci najbardziej na świecie.
EMOCJE:
Pewność siebie.
DZIAŁANIE:
Nie krzyczę, konstruktywnie wyrażam złość, rozmawiam z dziećmi, wspieram dzieci w konstruktywnym wyrażaniu emocji. REZULTAT:
Potwierdzenie myśli: kocham moje dzieci najbardziej na świecie.
Świadome zauważanie myśli jest bardzo ważną praktyką, do której będę Was zachęcać. Przede wszystkim dlatego, że to właśnie myśli wpływają na to, jak się czujemy. Niektórzy moi nauczyciele proponują zamianę niewspierającej myśli na wspierającą. Jest to świetna metoda na to, aby budować świadomość dookoła myśli, emocji, działań i rezultatów.
Bardzo dobrą metodą jest również intencjonalne myślenie, nawet w trudnych sytuacjach, powiedziałabym, że szczególnie w trudnych sytuacjach, kiedy to zwykliśmy wchodzić w rolę ofiary, której wszystko się przydarza.
Emocje
Przyczyną tego, jak się czujemy, są nasze myśli. Poza sytuacją, kiedy znajdujemy się w niebezpieczeństwie i nasz prymitywny mózg reaguje, zanim pomyślimy. Jest to naturalna reakcja obronna człowieka w niebezpieczeństwie, która pozwoliła przetrwać gatunkowi ludzkiemu. Ta sytuacja może wyglądać na przykład tak: jesteś w zoo i widzisz lwa biegnącego w Twoją stronę. Twój mózg natychmiast będzie chciał wejść w mimowolną, prymitywną reakcję, walki i ucieczki. Jeżeli pomyślisz: przecież tutaj jest szyba i ten lew nic nie może mi zrobić. Ta myśl wywoła natychmiastowe zatrzymanie tej reakcji.
Łatwiej jest nam odczuwać emocje wzniosłe jak radość, szczęście, miłość, spokój, błogość. Dużo trudniej jednak jest nam odczuwać smutek, żal, rozczarowanie, frustrację i złość. Dlatego mamy tendencję do “buforowania” trudnych emocji, czyli uciekanie od ich czucia. Uciekamy na przykład w jedzenie, zakupy, alkohol, sex, pornografię, hazard, ryzykowne zachowania, skrolowanie Facebooka, oglądanie filmów i wiele innych. Te wszystkie działania pozwalają nam na chwilkę zapomnieć o emocjonalnym bólu. Chciałam zwrócić Twoją uwagę na to, że te zachowania są nieświadome. Nie zdajemy sobie sprawy, że pijąc alkohol, chcemy polepszyć nasz nastrój. Może picie alkoholu nie jest dobrym przykładem, dlatego, że jest społecznie dozwolonym „znieczulaczem” i często mówimy: muszę się napić i zresetować, miałam trudny tydzień – muszę się napić itp. Ale tak naprawdę sięgamy po alkohol, włącznie ze mną, kiedy nie dajemy sobie rady z naszymi emocjami. To działanie jest tak głęboko zakorzenione w społeczeństwie, że nie widzimy w tym nic złego.
Jak już wspomniałam, jest nieświadomym działaniem, aby przestać odczuwać emocjonalny ból. To, co ja Ci proponuję to świadome odczuwanie emocji. Czyli RULER, narzędzie stworzone przez Marca Bracketta – możesz je ściągnąć tutaj w formie PDF.
Rozpoznawanie emocji: co ja teraz czuję
Rozumienie emocji: dlaczego tak się czuję, Marc proponuje szukania przyczyny – okoliczności, a ja proponuję Ci szukania myśli, która wywołała tę emocję.
Nazywanie emocji: nasze słownictwo odnośnie emocji jest bardzo ograniczone, warto je powiększać. Ale główną przyczyną rozmijania się tej umiejętności jest to, że samo już nazwanie emocji, pomaga nam w jej regulacji i wyrażeniu.
Wyrażanie emocji: rozmowa z kimś, napisanie listu, dziennik emocji regulowanie emocji: odnalezienie strategii pomagających nam w regulowaniu emocji, na przykład: oddech. Ja proponuję czuć emocję, czuli dać jej przepłynąć przez swoje ciało, chcesz więcej, kliknij tutaj
RULER możesz wprowadzić w swoje życie od zaraz, zidentyfikuj czynności, które nie wymagają od Ciebie wysiłku mentalnego, na przykład: zmywanie naczyń, spacer z psem, prysznic i zadawaj sobie pytania z RULER. To narzędzie budowania świadomości, poprzez rozwijanie pięciu zdolności emocjonalnych. Kiedy jesteśmy świadomi, jak się czujemy, co czujemy, dlaczego tak czujemy, to mamy WYBÓR. Świadomość daje nam możliwość wyboru, jak chcemy się zachować w obliczu odczuwania trudnych emocji. Kiedy wiem, że czuję smutek, to mogę zdecydować, że dziś usiądę ze swoim smutkiem i z nim posiedzę. Zapytam go, co chce mi powiedzieć. Mogę zdecydować, że dziś będę czuć, nie „buforować” alkoholem, telewizją, Facebookiem, saksem, zakupami itp.
Każda emocja jest alarmem w naszym ciele, który informuje nas, że opletliśmy się jakąś myślą, warto jest tę myśl znaleźć i zadać jej cztery pytania z listy Byron Katie.
Działania
“Nie ma takiej ilości działań, które wynagrodzą negatywne myślenie”
Brooke Castillo
Na każde działanie lub jego brak wpływa emocja, jaką odczuwamy. Z kolei to jak się czujemy, będzie zależało od tego, jaką myśl myślimy. Działanie to bardzo ważny element w Modelu, dlatego, że może ono obalić nasze myślenie lub je potwierdzić. Jakie małe działanie, mały krok możesz zrobić już dziś, aby obalić swoje blokujące przekonania? Kiedy po macierzyńskim szukałam pracy, bardzo głęboko wierzyłam, że nie mam szans na pracowanie w szkole, pomimo doświadczenia i skończonych studiów. Nawet nie aplikowałam o takie prace. Moim rezultatem były oferty pracy takie jak: sprzątanie, opieka nad starszymi ludźmi, kasjerka w markecie itp. Ja nie mówię, że coś jest nie tak z takimi ofertami pracy, ale mówię, że obniżanie swoich aspiracji poprzez blokujące przekonania jest bardzo powszechną praktyka. Pewnego dnia usiadłam i spojrzałam na oferty pracy. Znalazłam ofertę pracy na stanowisko asystenta dydaktycznego. Wtedy pomyślałam: czemu miałabym się nie nadawać na to stanowisko? Przecież mam doświadczenie, skończone studia, postanowiłam zaaplikować. Zostałam zaproszona na interview i dostałam pracę.
Ale aby podjąć nawet najmniejsze działanie i zrobić malutki krok trzeba zmienić myślenie. Ja nie mówię, że masz zmienić blokujące Cię przekonania i dopiero wtedy podjąć działanie. Ja Ci proponuję bycie ciekawym, aby sprawdzić, co jest możliwe, co mogę osiągnąć, co mogę zrobić, kim być? Ale przede wszystkim być gotowym, że moje przekonania mogą być nieadekwatne, przyjąć, że mogę się mylić! Kiedy przyjmiesz, że może Twoje przekonania są mylne, że nie masz racji i jesteś gotowy się pomylić i uznać swoje przekonania za nie prawdziwe, to jest moment, kiedy będziesz chciała sprawdzić z czystą ciekawością, co jest możliwe.
Dlatego warto czasami zacząć Model od akcji, jaką chcielibyśmy podjąć, zastanowić się, jaka emocja może nam pomóc w wykonaniu tego działania i jaką myśl należałoby myśleć, aby czuć tę emocję. Pamiętaj, że nowa myśl powinna być dla Ciebie wiarygodna. Koniecznie zobacz przykłady Modeli na końcu tego posta.
Rezultat
Rezultat to bardzo ważna część modelu, dlatego, że to właśnie on pokaże nam, czy dostaliśmy to, co chcieliśmy, czy jesteśmy, gdzie chcieliśmy być. Zakładam, że wiesz, czego chcesz, bo tylko tak będziesz w stanie tam dojść. Jeśli jednak nie masz pojęcia, to proponuję Ci zastanowić się, czego pragniesz w tych specyficznych sferach życia:
relacje rodzinne,
przyjaciele,
praca,
życie rodzinne,
rodzina w domu,
pieniądze,
duchowość.
Za 10 lat, za 50 lat.
Sprawdź teraz, jak Twój aktualny rezultat pokrywa się z tym, którego pragniesz. Czy możesz zidentyfikować blokujące przekonania, myśli, które wpływają na Twój dzisiejszy rezultat?
Aby Twoje rezultaty pokrywały się z tym, czego chcesz, musisz myśleć i wierzyć w myśli, które doprowadzą Cię do tego, czego pragniesz w swoim życiu. Wybierz jeden z powyższych sfer życia i wypełnij arkusz prawa przyciągania.
APP
Co chcesz mieć? (wybierz jedną rzecz na jeden arkusz) Czemu chcesz to mieć? Jaką emocję będziesz odczuwać, kiedy to zdobędziesz?
Jakie działanie możesz podjąć, aby otrzymać taki rezultat? W co musisz wierzyć i co myśleć, aby to dostać to, czego pragniesz? Kiedy mylisz tę myśl, czy czujesz się tak, jak chcesz się czuć, kiedy już dostaniesz to, czego pragniesz?
Czy możesz już teraz czuć się, jak chcesz się czuć, kiedy dostaniesz to, czego pragniesz? Czemu/Czemu nie?
Czy jest jakaś myśl, która powstrzymuje Cię przed osiągnięciem tego rezultatu? Jaka to myśl?
Jaka jest nowa myśl, która pomoże Ci zdobyć to, czego pragniesz?
Jeżeli masz już myśl, w którą wierzysz i która może doprowadzić Cię do Twojego rezultatu, to wpisz ją w Model.
MYŚL
EMOCJA
DZIAŁANIE
REZULTAT
Jeżeli nadal otrzymujesz negatywny rezultat, to koniecznie znajdź myśl, która wpływa na to, że nie masz tego, czego pragniesz, bo tylko ta myśl jest Twoją blokadą. Aby odnaleźć myśl, możesz przyjrzeć się swoim działaniom, jakie podejmujesz, bo dzięki temu będziesz w stanie zidentyfikować emocję i myśl, z jakiej wychodzisz.
Modele moich klientów
Okoliczności:
moja córka mówi „nie będę sprzątać mojego pokoju”
Myśl:
Nie mam siły za nią sprzątać, tak nie może być!
Emocja:
Przytłoczenie
Działanie:
Krzyczę na córkę, chcę ją kontrolować, ruminacja, opór.
Rezultat:
Nie mam siły, jestem przytłoczona własnymi myślami.
Po zamianie myślenia:
Okoliczności
moja córka mówi „nie będę sprzątać mojego pokoju”
Myśl:
I tak Cię bardzo kocham, nawet kiedy nie sprzątasz pokoju.
Emocje:
miłość
Działanie:
Rozmowa z córką, współczucie, wychodzę z miłości i wspieram córkę, razem odnajdujemy przyczynę oporu przed sprzątaniem.
Rezultat:
I tak cię bardzo kocham, nawet kiedy nie sprzątasz pokoju. Jestem zadowolona z siebie i z tego, że mogłam wesprzeć córkę i połączyć się z nią.
Okoliczności:
Mam męża.
Myśli:
On znowu śpi, znowu mi nie pomaga.
Emocje:
Frustracja
Działanie:
Głośno zamykam szafki, ruminacja (on mi nie pomaga, tak być nie może, mam tego dość, siedzi do późna w nocy, a później jest zmęczony, jest nieodpowiedzialny), kłócę się z mężem.
Rezultat:
On znowu śpi, znowu mi nie pomaga (mąż wycofuje się, idzie do garażu majsterkować).
Po zmianie myśli:
Okoliczności:
Mam męża.
Myśli:
Bardzo Cię kocham, chyba jest zmęczony.
Emocje:
miłość
Działanie:
Idę do swoich obowiązków, zmywam naczynia, czytam książkę, rozmawiam z mężem.
Rezultat:
Zajmuję się swoimi sprawami, później rozmawiam z mężem. Bardzo go kocham. Mąż kładzie dzieci spać mam dla siebie wieczór.
Zapraszam Cię do pobrania poradnika dla mam o robieniu szczęścia i zapisania się do mojego newslettera.