Powrót do szkoły po długim i leniwym lecie wywołuje u nas dużo emocji, zarówno u dorosłych jak i dzieci. Jest to bardzo emocjonujący moment, który może prowadzić do obaw i strachu przed pójściem do szkoły. Przypuszczam, że ty też czujesz bezradność w obliczu trudnych emocji, jakie przeżywa Twoje dziecko i Ty.
Dzieci często boją się powrotu do szkoły, obawiają się go lub go się lękają. Obawy przed powrotem do szkoły nie są żartem dla Twojego dziecka. Dlatego warto zainteresować się uczuciami, jakie Twoje dziecko odczuwa w związku z powrotem do szkoły.
Nadmierne zamartwianie się może prowadzić do strachu i lęku przed powrotem do szkoły.
Lęk i strach jest nieodłączną częścią naszego życia, te uczucia zaliczamy do trudnych emocji, z którymi większość z nas nie potrafi lub nie chce sobie radzić, wypierając je. Każda wyparta emocja wróci do nas w postaci różnego rodzaju bólów w ciele, czyli tak zwanych bóli somatycznych, które przypominają nam o tym, że nie przerobiliśmy jakieś trudnej emocji.
Inspiracją do dzisiejszego wpisu jest moja siedmioletnia córka Ela, która boryka się z obawami przed powrotem do szkoły. Chcąc jej pomóc, musiałam zrozumieć jakimi uczuciami są lęk i strach, czego mogą dotyczyć, jakie są ich objawy i jak sobie z nimi radzić.
Spis treści;
Obawy przed powrotem do szkoły
7 sposobów na złagodzenie obaw przed powrotem do szkoły.
Każda nowa sytuacja może przyczyniać się do rozwoju stanów lękowych, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego, z całą pewnością taką sytuacja jest, i nie ma znaczenia czy Twoje dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę ze szkołą, czy idzie do kolejnej klasy. Powrót do szkoły czy rozpoczęcie szkoły może być źródłem strachu i obaw, przede wszystkim dlatego, że dzieci rozważają takie pytania:
Jeśli niepokój dziecka jest powodem ciągłego zamartwiania się w jego codziennym życiu lub jeśli kontakty z członkami rodziny, lub przyjaciółmi stają się napięte, unika normalnych zajęć w szkole i poza nią lub występują objawy fizyczne, takie jak bóle brzucha lub zmęczenie, te „czerwone flagi” wskazują, że lęk dziecka powinien zostać oceniony przez psychologa dziecięcego lub psychiatrę.
7 sposobów na złagodzenie obaw przed powrotem do szkoły..
1 Podstawy są najważniejsze! Sen, odżywianie i codzienna dawka ruchu.
Upewnij się, że dziecko wysypia się (zmęczenie może być przyczyną nadmiernych obaw oraz negatywnych myśli), regularnie je zdrowe i odżywcze posiłki dostosowane do jego wieku i dostaje codzienną dawkę ruchu (spacer, zabawa w parku, zabawa z innymi dziećmi). Te tak bardzo oczywiste podstawy są bardzo pomocne w łagodzeniu obaw, strachu i lęku.
Zmęczenie fizyczne oraz głód mogą być przyczyną nadmiernych obaw i zamartwiania się, dlatego bardzo ważne, abyśmy uczyli dzieci wypoczywać. Oczywiście pominęłam najważniejszy krok, czyli uczenie dzieci, aby słuchały swojego ciała i potrafiły mówić o tym czego potrzebują, aby wrócić do dobrostanu fizycznego i psychicznego. To bardzo ważne.
Wskazówka:
Dwa tygodnie przed rozpoczęciem szkoły, możesz zacząć wprowadzać rutynę, jaką docelowo będziecie mieć kiedy rozpocznie się rok szkolny. Upewnij się, że Twoje dziecko idzie spać każdego dnia o tej samej godzinie. Uwierz mi to bardzo istotne.
2 Bądź cierpliwa i odpowiadaj na każde pytania, jeżeli nie znasz odpowiedzi to też to powiedz.
Moja siedmioletnia córka Ela, bardzo się obawia i niepokoi o różne rzeczy, nie tylko o powrót do szkoły. Z moich obserwacji wynika, że jej naturalnym sposobem na oswojenie się z nową sytuacją jest zadawanie pytań. Ela chce wiedzieć krok po kroku, co będzie robić w szkole i jak będzie wyglądał jej dzień. Każda nowość, inny rozkład dnia lub wycieczka mogą być powodem do dodatkowych pytań. To, co zauważyłam to to, że odpowiadanie na wszystkie jej pytania i opowiadanie o tym jak będzie wyglądał jej dzień, bardzo pomaga w łagodzeniu jej obaw związanych z nową sytuacją. Dlatego bardzo polecam, aby opowiadać dziecku, jak będzie wyglądał dzień w szkole oraz z ogromną cierpliwością odpowiadać na każde pytania.
Proponuję również stworzenie siatki wsparcia dla dziecka, które nadmiernie obawia się powrotu do szkoły. U mnie jest to nauczycielka mojej córki, która ze stoicką cierpliwością odpowiada na Eli pytania o przebieg dnia i dba o jej dobrostan każdego dnia podczas pobytu w szkole. Jest to również coach emocji, który pracuje w szkole i rozmawia z Elą na temat jej niepokoju i innych trudnych emocji. Dlatego jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko niepokoi się lub lęka, to porozmawiaj o tym z nauczycielem jak najszybciej i zapytaj, w jaki sposób szkoła może wspierać Twoje dziecko. Taka siatka wsparcia z całą pewnością pomoże złagodzić niepokój i wszelkie obawy związane z powrotem do szkoły.
3 Zaakceptuj to, że twoje dziecko obawia się powrotu do szkoły. Wszystko jest z nim ok, twoje dziecko jest tam gdzie powinno na swojej drodze rozwoju..
Pracując z mamami oraz z własnego prywatnego doświadczenia wiem, że obawy dziecka są przyczyną naszych obaw o jego obawy. Często łapałam się na myśli: “co jest nie tak z moja córką?”, albo “co zrobiłam źle, że ona tak się obawia?”
Chcę cię zapewnić, że wszystko jest ok z twoim dzieckiem i wszystko jest ok z tobą!
Zaakceptuj to, że Twoje dziecko się obawia powrotu do szkoły i wspieraj je w dalszym rozwoju. Nigdy nie mów: „co jest z Tobą nie tak, czego ty się boisz?’ Takie pytanie na pewno pozostanie bez odpowiedzi, natomiast sprawi, że Twoje dziecko będzie myślało, że COŚ JEST ZE MNĄ NIE TAK! Postaraj się spotkać ze swoim dzieckiem w punkcie, w którym ono teraz jest, zamiast oczekiwać zmiany i wychodzić z punktu, w którym chciałabyś, aby Twoje dziecko było. Tylko takie podejście będzie wspierało Twoje dziecko i łagodziło jego obawy i niepokój oraz Twój niepokój.
Pamiętaj również, że Twoje obawy będą potęgowały obawy Twojego dziecka, spójrz w lustro: „jesteś zaniepokojona?” Jeżeli tak to Twoje dziecko z pewnością absorbuje to jak ty się czujesz.
Postaraj się uspokoić, świadome głębokie wdechy i wydechy są najlepszym sposobem na odzyskanie spokoju.
4 Zapewnij dziecko, że to jest OKEY aby się niepokoić – potwierdź to co ono czuje.
Zapewnij swoje dziecko, że obawy przed powrotem do szkoły, strach, niepokój i lęk są OKEY i są totalnie normalne. Zapewnij je, że obawianie się jest OKEY i to jest ok, aby się bać, być zdenerwowanym i zaniepokojonym.
Zapewnij dziecko, że te uczucia przeminą i że nie będzie się tak czuło na zawsze.
Postaraj się być empatyczna i zadawaj pytania o obawy i strachy dziecka, aby zrozumieć, co jest ich przyczyną. Możesz opowiedzieć dziecku o swoich obawach kiedy ty zaczynałaś szkołę.
Może przyczyną obaw przed powrotem do szkoły jest strach przed nawiązywaniem nowych znajomości? Postaraj się jak najdokładniej sprecyzować, ze swoim dzieckiem, czego dotyczy jego lęk.
Aby łagodzić obawy związane ze społecznym aspektem powrotu lub rozpoczęcia szkoły proponuję wspólne czytanie historyjek społecznych dla dzieci oraz książeczek o pierwszym dniu w szkole (dla młodszych dzieci).
5 Stwórzcie razem ze dzieckiem plan na najgorszy scenariusz.
Jeżeli Twoje dziecko obawia się, że na przykład; nie będzie miało z kim usiąść na przerwie obiadowej, zastanówcie się razem, co może zrobić, aby nie siedzieć samemu.
Dobrym sposobem jest zapytanie dziecka; „co możesz zrobić, aby nie siedzieć samemu na przerwie obiadowej?’ Mniejsze dzieci będą miały problem z odpowiedzią, ale już siedmiolatki z Twoją małą pomocą będą w stanie dać jakieś przykłady. Jeżeli jednak Twoje dziecko nie bardzo może wpaść na jakiś pomysł, wtedy zaproponuj swój pomysł i zapytaj; „co o tym myślisz, to dobry plan?” a później zapytaj: „co jeszcze możesz zrobić, aby nie siedzieć samemu na przerwie obiadowej?‘
Możecie również BRAINSTORM swoje odpowiedzi i później wybrać najlepsze, moje i Eli były takie;
Zapytać rano koleżankę czy usiądzie ze mną na przerwie obiadowej. Dosiąść się do koleżanek z klasy, ale najpierw zapytać: „czy mogę z wami usiąść?” Poprosić nauczycielkę, aby pomogła mi z kimś usiąść.
Ale przede wszystkim, podkreśl, że wszystkie dzieci będą tak samo zdenerwowane jak ty! Jest to świetna okazja do uczenia dzieci do bycia sobą w każdej sytuacji.
6 Ucz swoje dziecko aby skupiało się na pozytywach.
Negatywne myślenie jest przyczyną depresji oraz innych chorób psychicznych. Jest również przyczyną obaw, lęków i niepokojów. Negatywne myślenie i zamartwianie się oraz negatywne myślenie o sobie i swoich zdolnościach, wyglądzie, porażkach, itp., jest powodem strachu przed różnymi sytuacjami społecznymi u dzieci i u dorosłych. Jest również powodem niskiego poczucia własnej wartości i pewności siebie. Dlatego uczmy nasze dzieci, aby zauważały negatywne myśli. Istotą inteligencji emocjonalnej jest zmiana negatywnych myśli na pozytywne, ja natomiast nie powiem ci, że masz te myśli zamienić, jak dla mnie możesz je obserwować, zaśmiać się z nich, po prostu je widzieć i rozumieć jak wpływają na Twoje uczucia, zachowanie, rezultaty i ciało.
Zaakceptuj fakt, że Twoje myśli nie są absolutną prawdą i zawsze poddawaj je w wątpliwość i dokładnie tego samego ucz swoje dzieci.
7 Pozostań w kontakcie ze swoim dzieckiem w nowym doświadczeniu.
Moje pomysły na pozostanie blisko z moim dzieckiem nawet jeśli dzieli nas duża odległość to: