fbpx
mama robi szczęście mama robi szczęście robi podcast

#28 „Cokolwiek robisz. Tylko bądź konsekwentna”

Słuchasz podcastu: Mama Robi Szczęście z Moniką Włodarczyk, odcinek  28 pod tytułem „Cokolwiek robisz. Tylko bądź konsekwentna”.

Witam Cię bardzo serdecznie w kolejnym epizodzie podcastu o emocjach, o wychowaniu dzieci, o naszym trudzie. Dzisiaj porozmawiamy sobie o byciu konsekwentną w  macierzyństwie. Chciałam też przypomnieć, że nadal możesz  skorzystać z Darmowej Mini Sesji, którą możesz zarezerwować, klikając w link w opisie tego podcastu. Ten link przeniesie Cię do kalendarza, gdzie będziesz mogła wybrać sobie godzinę oraz dzień,  który Tobie odpowiada na taką sesję. Serdecznie Cię zapraszam. Darmowa Mini Sesja to  przede wszystkim możliwość zobaczenia jak pracuję, ale głównym jej celem jest danie Tobie wartości, pomocy. Dlatego z tej  sesji wychodzisz z narzędziem albo inną formą pomocy, którą możesz natychmiast wykorzystać w temacie, z którym do mnie przyszłaś. Tak więc jeżeli jeszcze nie skorzystałeś z Darmowej Mini Sesji, to  bardzo serdecznie Cię do tego zachęcam. Wskakuj koniecznie!  Zarezerwuj tę sesję. Ta sesja jest generalnie dla mam, ale nie tylko dla  mam, dla przyszłych rodziców, ale też dla kobiet, które potrzebują pomocy w odnalezieniu sensu.

Chciałam również zaprosić Cię, abyś zobaczyła ofertę mojego  najnowszego e-booka dla mamy i dziecka pod tytułem „Jak budować poczucie własnej wartości u dzieci”. Jest to bardzo obszerna praca,  ponieważ aż 80 stronicowa, z obrazkowym wyjaśnieniami, czym jest  poczucie własnej wartości, tak aby przyciągnąć uwagę dziecka i aby w  odpowiedni sposób to wyjaśnić. Ale nie skupiamy się tylko na wyjaśnieniu w tym e-booku. Ten e-book przede wszystkim skupia się na ćwiczeniach, na ćwiczeniach, które pomagają naszym dzieciom zrozumieć, czym jest poczucie własnej wartości, co na nie wpływa i jak możemy je budować.

Jedną z metod  budowania poczucia własnej wartości u dzieci, ale również i u dorosłych,  jest umiejętność regulowania swoich własnych emocji. Dlatego, że poczucie własnej wartości jest emocją, jest uczuciem, które  płynie z naszego wnętrza. Tak więc, jeżeli może Ty mamo zmagasz się z poczuciem własnej wartości, ten e-book na pewno pomoże Ci i da wskazówki do tego, jak pracować nad swoim własnym poczuciem wartości. Przede wszystkim dlatego, że e-book składa się z dwóch  części, z części dla dziecka oraz części dla mamy.  Część dla dziecka to obrazkowe wyjaśnienie oraz ćwiczenia, które  pomagają dziecku zrozumieć oraz ćwiczyć budowanie wysokiego  poczucia własnej wartości. A część dla mam to wyjaśnienie oraz  wszystko to, co możesz robić, aby budować swoje własne poczucie  wartości, ale również wspierać poczucie własnej wartości swojego  dziecka. Tak więc, jeżeli jest to temat, który Cię interesuje, zachęcam Cię też do kliknięcia linku w opisie tego podcastu, który przeniesie Cię na stronę z wyjaśnieniem całego e-booka. Możesz nawet zajrzeć do środka tego  e-booka, tak więc serdecznie Cię zachęcam. W tej chwili book jest  jeszcze w ofercie świąteczne, po świątecznej, może powiedzmy i kosztuje 49 zł. Tak więc bardzo serdecznie Cię zachęcam do wejścia i sprawdzenia.

W poprzednim podcaście, jeżeli słuchałeś mnie, wspominałam o  współpracy. Jeżeli masz ochotę współpracować ze mną i chciałabyś napisać opinię o e-booku, to dostaniesz go ode mnie w prezencie. Będziesz miała jakiś określony czas na to, aby się nim zająć, przejrzeć,  może zrobić jakieś ćwiczenia z dziećmi i napisać o nim opinię. Tak więc  jeżeli masz ochotę coś takiego zrobić, jeżeli byłabyś zainteresowana  właśnie tymi e-bookiem o budowaniu poczuciu własnej wartości, to bardzo serdecznie Cię zachęcam do kontaktu ze mną. 

Dobrze kochana! Teraz jednak chciałam przejść do  tematu naszego dzisiejszego odcinka, czyli bycia konsekwentną i na początek przeczytam Wam definicję bycia konsekwentną, którą znalazłam w internecie. I bycie konsekwentną jest kluczowe dla  zdrowego rozwoju dziecka i do wyegzekwowania odpowiedniego  zachowania. I dokładnie o to chodzi w konsekwencji. Tak jak ja to rozumiem. I  definicja też to pięknie potwierdza, że chodzi o wyegzekwowanie  odpowiedniego zachowania i zachowanie się zgodne z zasadami. Czyli  na pierwszy rzut oka jest to dla mnie najzwyczajniejsze trening dziecka,  który bardzo często wiąże się z konsekwencjami oraz nagrodami. Konsekwencje są wdrażane po to, aby egzekwować zachowanie, jakiego oczekujemy, a i nagrody generalnie też. Natomiast  konsekwencje są wdrażane w momentach, kiedy dziecko zachowuje się w negatywny sposób, w sposób, który jest nieakceptowany. Natomiast  nagrody, czyli pochwały mogą być oczywiście w różnej postaci  i one są stosowane, kiedy dziecko zachowa się w sposób, który jest dla  nas sposobem odpowiednim na jego zachowanie.

To, co chciałabym Ci powiedzieć, to to, że to wszystko tak dla mnie brzmi jak taki typowy regeneracyjny pattern rodzicielstwa, który jest właśnie oparty  na karach i na nagrodach, gdzie emocje dziecka, potrzeby dziecka i  jego własne zdanie nie mają znaczenia. Do tego jeszcze wrócimy później  w tym podcaście. Bardzo często zdarza mi się słyszeć takie zdanie od  innych mam albo od babć, albo od jakichś ekspertów wychowania  dzieci, które brzmi tak: Cokolwiek robisz, tylko bądź konsekwentna, nie popuszczaj, bo Ci na głowę wejdzie. Na  pewno słyszałaś to zdanie. Wszystko pięknie wygląda, kiedy się o tym  mówi, kiedy mówimy właśnie, to zdanie: cokolwiek robisz, tylko bądź konsekwentna. Natomiast ja sama jestem mamą trójki dzieci i zdaję sobie sprawę, jak super trudne jest bycie konsekwentną. I bardzo często właśnie to zdanie: cokolwiek robisz, tylko bądź konsekwentna, to ja odbieram to bardzo jako: cokolwiek robisz, tylko  bądź perfekcyjna. I skąd mam takie wrażenie? To przede wszystkim  stąd, że z praktyki, z mojej codzienności, z moimi dziećmi wiem, że nie zawsze jest to możliwe, nie zawsze mogę być konsekwentna, każda sytuacja jest inna i myślę, że nie konsekwencja jest tutaj kluczem, tylko  dopasowanie innych strategii do różnych wyzwań, jakie z dziećmi mamy, na jakie  natrafiamy i jakie się pokazują w naszej codzienności, mam takie wrażenie, że bycie konsekwentnym nie zawsze służy.

Chciałabym  też, abyście niezrozumiałym nie zrozumiały mnie źle. Ja nie chcę tutaj kompletnie skrytykować konsekwencji, ale chciałam Was zaprosić do takiego zastanowienia się nad tym, czy konsekwencja nie jest używana zbyt często. Czy nie zastąpiła troszeczkę empatii? Właśnie  konsekwencją? Czy to jest rzeczywiście kierunek, w którym chcemy iść to stwierdzenie? Cokolwiek robisz, tylko bądź konsekwentna jest moim  zdaniem świetnym powodem do biczowania samej siebie, do  odczuwania wstydu, poczucia, że jestem niewystarczająca. Pytaniem się siebie czemu ja nie potrafię być konsekwentna, ale też bardzo często będzie to powód do skrajności w naszym zachowaniu, w  relacjach z dziećmi. Dlatego zadaniem tego odcinka podcastu jest danie  Tobie mamo ulgi, możliwości wybaczenia sobie i odpuszczenia, osądzania samej siebie. Chcę Ci powiedzieć, że nie jest możliwe, bycie  konsekwentną zawsze i w każdej sytuacji. I myślę, że też doszłaś już dawno do takich wniosków. Ale jeżeli nie i  nadal się biczujesz, obwiniasz za to, że nie potrafisz w każdej sytuacji być perfekcyjna, konsekwentna, to daję Ci teraz tym odcinkiem podcastu  totalnie prawo do tego, abyś odpuściła sobie osądzanie samej siebie.

Chciałam jednak teraz zastanowić się i przegadać z Tobą kwestię tego,  jaką rolę tak naprawdę odgrywa bycie konsekwentną mamą. Jaki jest  powód tego, że my chcemy być konsekwentne? Przez chwilę się zastanów nad tym, co jest powodem tej naszej konsekwencji? Ja  widzę parę takich rzeczy. Na pewno są to zasady. Próbujemy wyegzekwować zasady, wyegzekwować zachowanie, ale również eliminować niechciane zachowania i łamanie zasad. Często słyszę takie zdanie: jak nie będziesz konsekwentna,  to wejdzie Ci na głowę. Wiecie, może to tylko ja mam takie wrażenie, ale to zdanie jest podszyte po prostu strachem. Przemawia przez nas strach, kiedy w taki sposób myślimy, albo nawet mamy takie przekonanie. Bo bardzo często to, co powtarzamy na  zewnątrz innym ludziom o sobie samej, to są właśnie jakieś ukryte przekonania. Więc jeżeli właśnie tak myślisz, że wejdzie Ci Twoje dziecko na głowę, jeżeli nie będziesz konsekwentna, to zapraszam Cię właśnie w tym podcaście do tego, abyś przemyślała to sobie, czy rzeczywiście tak jest? Czy rzeczywiście ta konsekwencja w każdej sytuacji jest wspierającym narzędziem Ciebie mamo w wychowaniu  Twojego dziecka? Ja mam wrażenie, tak jak już wspomniałam, że  właśnie to zdanie to jest podszyte strachem, lękiem o przyszłe zachowanie naszego dziecka, czyli już dziś, w tym momencie obawiamy się, jak nasze dziecko będzie reagowało w przyszłości i wdrażamy konsekwencje. Te konsekwencje jak już wcześniej wspomniałam, są oparte na karach i na nagrodach. Dlatego chcę namówić Cię do zaprzestania automatycznego myślenia, które jest podszyte strachem i zastanowienie się, jak inaczej możesz się zachować. Niekoniecznie lepiej, niekoniecznie bardziej perfekcyjnie, ale i inaczej.

Teraz chciałabym przeczytać Ci synonimy wyrażenia bycia  konsekwentną. Posłuchaj. Bezkompromisowa, charakterna,  nieprzejednana, niestrudzona, nieubłagana, nieugięta, nieustępliwa,  niewzruszona, niezachwiana, niezłomna, niezmordowany, nieznużona, oporna, stanowcza, systematyczna, twarda, uparta, wytrwała, zaciekła, zagorzała, zajadła. Zatwardziały robot. Nie człowiek, nie mama. Nie masz takiego wrażenia,  że to bycie konsekwentną wymaga od nas zamknięcia naszych emocji i tego, co my czujemy? Zamknięcia naszej empatii w tym momencie na samą siebie, ale też i na nasze dziecko i bycie taką zajadła. Ja zadam Ci tylko takie jedno pytanie, czy to  rzeczywiście są wartości, które chcemy przekazywać naszym dzieciom?  To oczywiście dla każdego, dla każdej z Was będzie to inaczej z Wami  grało. Ze mną gra to tak, że absolutnie to nie jest żadna wartość, bycie  konsekwentną w każdym momencie. Na pewno nie jest to rozwiązaniem wszystkich bolączek naszego rodzicielstwa. Dlatego dla mnie jest to zaprzeczenie empatii, która jest jedną z kompetencji inteligencji emocjonalnej i nie ma tutaj nawet opcji, aby zastanowić się. Jest to reakcja. I ta reakcja na problem jest podszyta strachem i lękiem  rodzica o to, właśnie jak brak tej konsekwencji wpłynie na moje dziecko i  jakie problemy będzie przez to miało w przyszłości. Prewencją tego wszystkiego złego, jest to, co sobie  wyobrażamy, co mogłoby się wydarzyć w przyszłości. I oczywiście nie zrozum mnie źle. Ja nie proponuję Ci, abyś totalnie  zaprzestała wdrażać bycie konsekwentną w wychowaniu, w swoim macierzyństwie. Natomiast chcę, abyś zastanowiła się przede  wszystkim nad tym, czy służy to Twojemu macierzyństwu i przede  wszystkim zbalansowała to z innymi narzędziami. Właśnie z takimi jak  empatia, bo tak naprawdę czego ta technika nauczy nasze dzieci? Czy na pewno ta technika nauczy nasze dzieci bycia konsekwentnym w wykonywaniu zadań, byciu konsekwentnym w przestrzeganiu zasad?  Mam wrażenie, że brakuje tutaj balansu. Balansujemy to właśnie z empatią, aby do każdej sytuacji podchodzić indywidualnie, z miłością, zrozumieniem i współczuciem dla naszego dziecka, ale i dla samej  siebie.

I teraz co możesz zrobić? Tutaj dam Ci kilka wskazówek, które na  pewno pomogą Ci utrzymać konsekwencję w wychowaniu dzieci, ale na  takim poziomie, który jest empatyczny, który też uczy innych życiowych  strategii, które dziecko może później w dalszym życiu wykorzystywać.  Przede wszystkim to jest określenie jasnych zasad, czyli wypracowanie  z dziećmi jasnych i zrozumiałych zasad dotyczących zachowania. I kiedy to robimy, upewnijmy się, że dzieci wiedzą, co jest akceptowalne,  a co nie. Zasady oczywiście powinny być odpowiednie do wieku  naszego dziecka. Bądź spójna, mamo. Staraj się być spójna w  egzekwowaniu zasad. Jeśli jedno z rodziców pozwala na coś, czego  drugie nie akceptuje, może to wprowadzać zamieszanie u dziecka. Wspólnie ustalcie zasady i trzymajcie się ich. I tutaj właśnie pojawia się nam znowu to trzymanie się ich. Oczywiście trzymajmy się zasad, ale  nieraz pamiętajmy, że czasami będą zdarzały się sytuacje, że jednak  będziemy zmuszone do jakichś ustępstw w zasadach, które ustaliłyśmy.  Tak więc tutaj nie bądźmy zatwardziałe, bo czasami naprawdę jestem  sama mamą i widzę to, że nie zawsze jest możliwość twardego i  sztywnego trzymania się zasad.

Dopuszczalne konsekwencje. Jeżeli jesteś zwolenniczką konsekwencji  w momencie, kiedy dziecko łamie nasze zasady, to jest to coś dla  Ciebie. Dzieci powinny wiedzieć, jakie są skutki ich działań.  Konsekwencje powinny być odpowiednie do sytuacji i nauczyć dziecko,  dlaczego pewne zachowania jest nieakceptowalne. I teraz ja nie jestem zwolenniczką konsekwencji i nie wprowadzam konsekwencji za złe zachowanie. U mnie jest to raczej rozmowa z moim  dzieckiem po zajściu i szukanie pozytywnych rozwiązań. Czyli  zamieniam się wtedy w coacha emocji i staram się wdrażać takie metody, które pomogą mojemu dziecku w przyszłości zareagować w  inny sposób. Co chciałam Ci powiedzieć, to to, abyś nie dawała pustych gróźb. Jeśli  obiecujesz konsekwencje, musisz być gotowa je zrealizować. Dzieci  bardzo szybko zauważą, że Twoje słowa nie są poparte działaniami i  przestanie to po prostu działać. Te puste groźby przestaną działać.

Nie  zapominaj o pozytywnym wzmacnianiu. Nagradzaj dobre zachowanie, aby dziecko było świadome, że zasługuje  na pochwałę. To także motywuje do utrzymania pozytywnych nawyków. I  teraz kochana moja to nagradzanie. Ja wiem jak to brzmi to  nagradzanie dziecka. Oczywiście to też według Twojego uznania. Jeżeli  jesteś zwolenniczką nagradzania i karania, to oczywiście są to metody  dla Ciebie, które możesz zacząć wprowadzać już teraz. A może już je wprowadziłaś? W każdym bądź razie balansujemy też pochwały za zachowanie, którego oczekujemy od naszego dziecka z pochwałami, nie wiem, czy to nawet jest pochwała za to,  że dziecko po prostu jest. Daj swojemu dziecku wybór. Jeżeli jest to  możliwe, daj dziecku wybór w pewnych kwestiach. To jest bardzo ważne, dlatego, że pomaga to dziecku zadecydować o  czymś i zobaczyć, jaki będzie tego skutek. Dla mnie, jako mamy jest  to niezwykle ważne narzędzie i jeżeli tylko mogę, to daję moim dzieciom wybór. Rozmawiaj z dziećmi, bądź otwarta na rozmowę z dziećmi, wysłuchaj ich opinii i tłumacz, dlaczego pewne zasady są ważne.

Dzieci częściej przestrzegają zasad, które rozumieją. I akceptują. No i  najważniejsze najważniejsza dla mnie wskazówka to bądź przykładem.  Dzieci często naśladują zachowanie dorosłych, Bądź przykładem  konsekwentnego i odpowiedzialnego zachowania. Nie wymagaj  konsekwencji, jeżeli Ty będziesz przykładem swojego dziecka, to te  konsekwencje nie będą tutaj za bardzo potrzebne. Jeśli Twoje dziecko widzi, że Ty nie przestrzegasz zasad, że je łamiesz,  bardziej prawdopodobne, że ono też to zrobi.

No i na sam koniec  kochana. Chciałam Ci powiedzieć, że pamiętaj też o tym, że każde dziecko jest inne, więc podejście musi być dostosowane do jego  charakteru, do jego potrzeb, do jego emocji w tym momencie. Wychowanie konsekwentne pomaga dziecku zrozumieć granice i sprzyja to jego bezpieczeństwu i zdrowemu rozwojowi. Ale balansujemy to z innymi metodami wychowawczymi. Balansujemy to przede  wszystkim daniem dziecku wyboru, z daniem przykładu oraz byciu empatycznym rodzicem.

Tak więc zachęcam Cię do tego bardzo mocno  I jeżeli do tej pory biczowałaś się za to, że nie potrafisz być konsekwentna, to odpuść sobie kochana. Przestań się za to biczować. Nie ma ludzi perfekcyjnych, nie ma mam,  które w każdej sytuacji potrafią wyegzekwować zasady. To jest tylko jakiś wymysł, perfekcyjny wymysł, który nie istnieje. Zapraszam Cię serdecznie na kolejny odcinek podcastu już za 2  tygodnie.

Papa kochana Pa.

mama robi szczęście mama robi podcast

Witam Cię bardzo serdecznie 

Cześć. Fajnie, że jesteś, ja nazywam się Monika i jestem mamą trójki dzieci, coachem, mentorem i konsultantem kryzysowym, oraz kobietą, która każdego dnia stara się być trochę lepsza. Mam zaszczyt pomagać mamom takim jak Ty i ja, chcącym poczuć się lepiej w roli mamy, chcącym rozwiązać swoje problemy i osiągnąć swoje cele, ale nie są pewne jak wyjść z rutyny lub ruszyć. Aby dowiedzieć się więcej o mnie, kliknij poniżej.

Zapisz się do mojego Neweslettera i pobierz darmowy e-book, “Jak Wychować Inteligentne Emocjonalnie Dzieci i nie Zwariować.  

jak wychować inteligentne emocjonalnie dzieci e-book
darmowa mini sesja